News

News

K ıbrıs ekonomisi yeni yatırımlarla tanışıyor. Özellikle de Kıbrıs emlak ve turizm sektörü için dikkat çeken projeler kapıda. Northernland Construction Direktörü Koral Bozkurt, Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige'e konuk oldu, yeni yol haritasını anlattı. İşte detaylar...

KKTC ekonomisi için yeni yatırımlar geliyor. Gazimağusa’da inşaat sektörüne kaliteli yapılar kazandıran Northernland rotasını Lefkoşa ve Girne’ye çevirdi. Hem konut, hem de otel projesi kapıda.. Aynı grup bünyesinde hizmet veren Cyprus Ways araç kiralama firması ise sektöründe öncü olma hedefiyle hızla büyüyor.

Kıbrıs’ta belirsizlikle dolu müzakere süreci, Türkiye’de ise Fethullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi.. Aslında uzunca bir süredir puslu günlerden geçiyoruz. Tabii bu durum direkt ekonomiyi etkiliyor. İş dünyasının büyük bir kısmı olan biteni endişeyle izliyor, yatırım planlarını erteliyor. Ama ‘her şeye rağmen, yatırıma devam’ diyenler de var. Onlardan biri de iş adamı Koral Bozkurt. 2016’yı yatırım yılı ilan etmişti Bozkurt, o yolda da devam ediyor. Mağusa’da aktif olan inşaat firması Northernland Construction yeni projelere imza atıyor. Yine aynı grup bünyesinde hizmet veren Cyprus Ways araç kiralama şirketi de hızla ada geneline yayılıyor. Sektörün öncüsü olma hedefiyle ilerliyor.

O kadar çok olumsuzluğun gündeme geldiği bir dönemde, hadi gelin keyifle yatırım konuşalım. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz, Koral Bozkurt.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİREN BİR İŞ İNSANI

Sondan başlayalım bu kez. Yani araç kiralama sektöründe hızla büyüyen ve hızla hizmet ağını genişleten Cyprus Ways ile..

Son dönemde piyasa oldukça karışık, zor bir dönemden geçiyoruz. Ama siz yatırımlara ve açılışlara ara vermediniz ve Cyprus Ways’i daha da büyütmeye devam ediyorsunuz. Nedir son durum?

Biz aslında son dönemde yaşanan üzücü olaylar olmadan önce yatırım yaptık Cyprus Ways’e. Yine karışık bir dönemdi ama tabi bu kadar değildi.

Zaten ben ticari hayatımda edindiğim bir tecrübedir bu, kötü dönemler daha fazla fırsatların olduğu dönemlerdir. Bu prensiple hareket ederim.

Piyasanın durumu tabii ki bizi de etkiler. Ama bu dönemlerde yatırım yapmanın da bir sakıncası yok, eğer çok kaybedecek ve kritik bir noktada değilseniz.

ARAÇ KİRALAMA SEKTÖRÜNDE KURUMSAL BİR MARKA: CYPRUS WAYS

İnşaat sektöründe başarılı, hatta bölgenize öncülük yapan şirketlerden birisiniz. Araç kiralama işine nasıl girdiniz? Cyprus Ways’i kurmaya nasıl karar verdiniz?

Cyprus Ways’i kurmak, emlak ticareti ile beraber bir araç kiralama şirketini satın alarak başladı. Yani emlak ticareti ile Cyprus Ways’i kurmaya karar verdik. İlk başlarda baktığımızda karlı bir işletme olarak düşünmedik. Hatta satmak istedik, birkaç kişiyle görüştük ama satamadık. Elimizde kaldığı için bu şirket, baktık bu işi nasıl daha fizibıl hale getirebiliriz diye düşündük. Sonra büyütmeye karar verdik. Önce servis ağını kurduk. Araç filosunu büyüttük. Daha karlı bir hale getirmeye çalışıyoruz.

Filoda kaç araç var şuan?

150 aracımız var. 50 tanesi lüks segmentte bu araçların.

Önce Mağusa’dan başlayıp, sonra Lefkoşa ve Girne olarak hizmet ağınızı genişlettiniz

Evet. Bu yıl Lefkoşa ve Girne olarak iki yeni şube açtık. Tabii dediğim gibi her şeyden önce servis ağını kurduk. Servis ağı ciddi anlamda rayına oturttuktan sonra buna karar verdik zaten. Yoksa Lefkoşa ve Girne şubesini açmaya geçen yıl karar verdik. Kendi garajımızı ve yedek parçalarımızı oluşturduk bu zamanda. Çünkü kiralık araçlarda en fazla gider yedek parçalarda oluyor. Biz onu daha fizibıl hale getirdikten sonra dönüp şubeleşmeye başladık. Şu anda ciro arttırmaya ve filomuzu büyütmeye çalışıyoruz.

Araçlarınızın bakım-onarımını da kendi bünyenizde çözüyorsunuz o zaman..

Evet, aynen öyle. Bahsettiğimiz gibi bu ciddi bir gider ve biz bu kalemi kendi içimizde çözmeye gayret gösteriyoruz. Sadece dışarıya kaporta işlerini veriyoruz. Eğer bu işi yapıyorsanız, kazalara karşı bağışıklığınız artıyor. Sonuçta bu işin bir parçası, araçların bozulması ve kaza yapması. Sonuçta bu yaşananlar, bize daha kaliteli müşteri bulmamızı sağlıyor.

Gerçekten kaliteli müşteri seçmek gibi bir imkan var mı?

Kolay değil ama var tabi. Sonuçta sınıflandırma yapıyoruz. Şu anda kullandığımız ağımızda kara listemiz var. Daha önceden sorunlu olan müşterilerimize sistem araç kiralamıyor zaten. Onları ayırıyoruz, aslında böylelikle müşteri de seçebiliyoruz.

Cyprus Ways’in hedef kitlesi kimler?

Birinci olarak turistler, ikinci olarak şirketler, üçüncü olarak da öğrenciler.

Çoğunlukta kim var şu sıralar?

Şu an bizim Girne’ye gelmemizdeki sebep turist sayımızı çoğaltmaya çalışmamızdandır. Çünkü Gazimağusa’nın turizm olarak çok çok daha potansiyeli düşük. Takdir edersiniz ki Gazimağusa’da şu anda iki tane büyük otelimiz var. Girne’de çok daha fazla. O yüzden turist müşterimizin yüzdeliğini çoğaltmak için Girne’ye geldik.

“KİRALIK ARAÇLAR İÇİN İKİ AYRI PLAKA DAHA FAYDALI OLABİLİR”

Son dönemde kiralık araçların plakaları değişti. Artık kırmızı değil, beyaz ve Z harfi plakanın sonunda. Siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu amaca hizmet eden bir değişiklik mi?

Bazı işletmeler açısından baktığınızda şirket için araç kiraladığınızda kırmızı plaka ile geziyorsunuz. Türkiye’de sistem böyle değil. Bütün plakalar aynı. Sonuçta aslında iki hak tanınsa daha iyi olabilir. Yıllık şirket kiralamalarında normal plaka, gelen turiste kiralandığında kırmızı plaka olsa daha iyi olabilir. Bu amaca daha çok hizmet ederdi. Kırmızı plakanın da amacı şu neticede; insanlar kırmızı plaka gördüğünde turist olduğunu anlayıp daha dikkatli hareket ediyorlar. Daha yardımcı olabiliyorlar kırmızı plakaya. Şimdi plakanın sonuna z harfi getirilerek aslında algı biraz düştü. Ben tam olarak neden yapıldığını bilmiyorum bu değişikliğin ama filo kiralamalar için yapıldıysa iki plaka yapılsa kırmızı ve normal plaka olarak daha faydalı olabilir. Mesela banka müdürü adam kırmızı plaka sürmek istemiyor ama kiralayan bankalar var mı var. Yani o adamın kırmızı plaka sürmek istememesi de gayet normal. Tabi bizde Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri yakalamak için biraz daha zaman gerekiyor.

GAZİMAĞUSA’NIN TEK RESIDENCE PROJESİ: VIAPARK

Gelin biraz da inşaat konuşalım. Northernland ile son dönemde ciddi bir ataktasınız. Viapark ve Uptown projeleriyle özellikle.. Çok sıkı bir çalışma var inşaat alanında da. Nasıl gidiyor projeler?

Biz Viapark Residence ile yaşam standardını yükseltmeyi hedefledik. Şehir ve denizin iç içe olduğu bir proje. Ayrıca Gazimağusa’nın da tek residence projesi. İnsanların içlerinde sosyal olarak imkanı bulabilecekleri, örneğin spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, çocuklar için oyun salonları gibi imkanları olan bir proje. Ayrıca kat hizmeti ve resepsiyon hizmeti de verilecek. Lüks bir otel konforunda bir proje olacak. Aynı zamanda yatırım olarak çok güzel bir proje olmasını planladık. Viapark’ı önümüzdeki sene teslim edeceğiz. 2017 yılının Eylül ayı gibi diyebiliriz. Uptown’u da bir sonraki sene teslimatını gerçekleştireceğiz. Yani 2018 Eylül gibi de Uptown projesinin teslimatını yapacağız. Bu projemizi de hayatı merkezde yaşayanlar için tasarladık. Üniversiteye ve alışveriş merkezlerine yürüyüş mesafesinde bir lokasyona sahip, ki bu çok büyük bir avantaj. Geleceğe yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için de çok cazip bir fırsat.

“GİRNE’DE OTEL YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

İş dünyasının vites küçülttüğü, hatta frene bastığı bir dönemde siz yatırımlara ciddi anlamda hız verdiniz. Peki yeni yol haritasında neler var? Gelecek planları arasında yeni projeler yer alıyor mu?

Düşünüyoruz tabi ki, şu anda baktığımız araziler var. Bunun yanı sıra Girne’de deniz kenarında otel yapmak planlarımız arasında. 2-3 seneye kadar olan planlarımız arasında hatta. Yer bulduğumuz zaman işe koyulacağız.

Otel dikkat çeken bir proje. Peki ya inşaat konusunda Girne ve Lefkoşa için bir düşünce var mı?

Hangi bölge olursa olsun, bizim için karlı olabilecek her projeye varız. Biz bunca zaman Mağusa’da kaldık, bundan sonra Lefkoşa’ya da, Girne’ye de girme zamanı geldi diye düşünüyorum. Tabi bu demek değil ki hemen proje yapalım. Bizim için önemli olan fizibıl olması. Neden olmasın?

Başta da dediğimiz gibi, Northernland ve Cyprus Ways için 2016 yatırım yılıydı, o doğrultuda da ilerliyorlar. Koral Bozkurt yakın zamanda yeni projelerle özellikle Girne’ye sürprizler yapmaya hazırlanıyor. Detayları Ekonomi Kıbrıs Prestige ve Kıbrıs Emlak Merkezi’nden takip edebilirsiniz…