TASARIM MUCİZESİ MAVİ KÖŞK

TASARIM MUCİZESİ MAVİ KÖŞK

KUZEY KIBRIS’TA ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan bu köşk 1957 yılında yapılmıştır.  Köşkün sahibi İTALYAN asıllı PAULO PAOLIDES isminde bir rum avukattır.  Ayni zamanda avukat olmasından daha ön planda olan ORTADOĞU’NUN en büyük silah tüccarıdır.  PAOLIDES, bu yıllarda KIBRIS CUMHURBAŞKANI BAŞPİSKOPOS MAKARIOS’UN avukatıdır.
MAVİ KÖŞK 20. YY.’IN en modern teknikleriyle yapılmış, DOĞU ve BATININ mimari tasarımlarıyla TÜRK, RUM İTALYAN ve AKDENİZ BÖLGESİNİN mimari özellikleriyle donatılmıştır.  MAVİ KÖŞK’ÜN bir diğer adını da KAÇAKÇI’NIN KÖŞKÜ olarak ananlar da var.

GİRNE/GÜZELYURT BÖLGESİ’NDE, ÇAMLIBEL ve KORMACİT (KORUÇAM) köyü arasında; şehre 45 dakika kadar uzaklıkta bulunan bu köşkü UYGUN FİYATA ARAÇ  KİRALAYARAK veya TURİSTLER için DÜZENLENEN TURLARA katılarak ziyaret edebilirsiniz. Köşk askerlerin kontrolünde halka ziyarete açılır.

MAVİ KÖŞKÜ diğer köşklerden ayıran eşsiz mimari ve tekniksel  özelliklerinin dışında köşkün sahibi PAULO PAOLIDES’in efsane olmuş hikayesidir.  Dönemin KIBRIS CUMHURBAŞKANI MAKARIOS’UN avukatlığını da yaptığını belirttiğimiz PAOLIDES bu mesleği silah ticaretini kolaylıkla gerçekleştirebilmek ve gizleyebilmek için kullanmıştır.  MAVİ KÖŞKÜN en önemli özelliklerinden biri adeta görünmez bir kale olması.  Nereden bakarsanız bakın dışarıdan kesinlikle bu köşkü kesinlikle göremezsiniz.  Bu detayın en önemli amacı güvenlikti.  Siz köşkte bulunuyor iseniz rahatlıkla dışarıdan bütün boğaz ve dağların görünebildiğine şahit olacaksınız.

Sanata aşık bu adam köşkü birçok eşsiz sanat eserleriyle donatmış.  Bunlardan bazıları el yapımı İRAN HALILARI, paha biçilmez tablolar, içki dolapları vb. Bazılarını satın almış, bazı eserleri isehediye olarak verilmiştir.  Bu sanat eserlerinden biri de halesi som altından, elindeki tas ve gerdanlığın altın suyuna batırılmış MERYEM ANA TABLOSU.  Diğer bir özelliği ise hangi açıdan bakarsanız bakın ayak uçları, dizleri, elleri ve gözleri size doğru bakıyor olmasıdır.  Köşkte bulun eşyaların veinşaatın  yapımı hakkında anlatmakla bitiremeyeceğimiz detaylar mevcuttur.  Bunlardan bazıları; SOPHIA LOREN’in dahi içerisinde SÜT BANYOSU yaptığı  SÜT HAVUZU.  Günümüz teknolojinde bulunan MERKEZİ ISITMA SİSTEMİ, LED IŞIKLAR, çalışma odasının özel bir açılma sistemine sahip olması üst düzey bir çalışmayı sergilemekte.  Odada bulunan perdeler ses geçirmiyor. Güvenliğin hat safhada düzenlendiği köşkte PAOLIDES’in yattığı yerin baş ucunda tünele açılan bir çıkış yolu var. İbadet ettiği tüm odaların duvarlarının dört bir yanı ayna ile çevrilidir.  Oturduktan belirli bir süre sonra duvar gibi sertleşip, uykunun gelmesini engelleyen PAOLIDES’e ait özel bir sandalye mevcut. Evde 13 sayısını simgeleyen birçok ürün mevcut. Havuzun içerisinde bulunan musluk sayısının  13 olması, evde bulunan 13 adet oda, evin kuşbakışı görüntüsünün 13 sayısını andırması.  Bahçede özel bir nokta mevcut ve burada konuştuğunuz zaman sesiniz yankı yapıyor.  Fakat bunu sadece siz duyabiliyorsunuz. Bunların yanısıra; Odaların herbiri farklı renkte. Misafirler kaldıkları odaların rengindeki masa sandalyelerde oturabiliyorlar. 24 saat şarap akan aslan çeşmesi, sirtaki yapılan özel bir taverna,deprem uyarı cihazı, günah çıkarma noktaları, köşkle bütün gibi görünen fakat depremde yıkılmaması için ayrı olarak ve farklı bir teknikle yaptırılmış deprem odası.  Gizli bir kasada bulun altın anahtarın da halen daha nereye ait olduğu bulunamamıştır.PAOLIDES bu köşkü yaptırmış olduğu mimar arkadaşı ve tüm işçileri, tüm planları ve kaçış noktalarını bildiği için öldürmüş.

Son olarak PAOLIDES çok sevdiği bu köşkü 1974 BARIŞ HAREKATI sırasında, yatak odasında bulunan ve İngiliz mahallesine çıkan tünelden kaçmıştır.  Kaçış esnasında tünelleri patlattığı için nerede açıldığı bilinmiyor. Köşke birgün geri dönebilme ümidini hiç yitirmeyişinden , ta ki 1986 yılında mafya toplantısında öldürülene dek, ihtiyaçlarını İTALYA’dan KUZEY KIBRIS’a göndermiştir.