Kuzey Kıbrıs EKO Günleri

KUZEY KIBRIS’IN Vazgeçilmez EKO GÜNLERİ

KUZEY KIBRIS’IN ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez tekrarlanan, ADANIN vazgeçilmez eşsiz LEZZETLERİNİ tatma fırsatını yakalayabileceğiniz, kültürel özelliklerine yakından tanık olabileceğiniz mükemmel bir organizasyon.
Hiç bilmeyenler için EKO GÜNÜNÜN açıkça ne olduğundan kısaca bahsedelim;

EKO (ECO) kelimesi evrenseldir.  Kural barındıran bir olgudur.  Eğer bu sözcüğü kullanarak bir etkinlik gerçekleştirecekseniz ULUSLARARASI normlara yani gelenekleriniz ve görenekleriniz sonucunda benimsediğiniz, kabul ettiğiniz kurallara sahip olmanız gerekir.  Sadece KUZEY KIBRIS BAKANLAR KURULU tarafından EKO ünvanı verilen köylerde yapılması doğrudur.  Bu adı kullanarak bir organizasyon gerçekleştirecekseniz eğer; köyünüzün o ünvana sahip olması makuldür.  Fakat günümüzde hemen hemen birçok köyde bu organizasyon gerçekleştirilmektedir.

KUZEY KIBRIS CUMHURİYETİ’NDE bu ünvanı almış iki köy vardır.  BÜYÜKKONUK ve BAĞLIKÖY.  Peki nerededir bu köyler…

BÜYÜKKONUK; KARPAZ bölgesindedir.  GAZİMAĞUSA’YA bağlı İSKELE İLÇESİ’NDE bulunan bir kasabadır.  

BAĞLIKÖY ise KUZEY KIBRIS’IN GÜZELYURT İLÇESİNDE yer alan bir köydür.  KUZEY KIBRIS’IN en eski köylerinden biridir.  ADANIN tarih kokan, kültürel yapısı bozulmayan, doğallığını kaybetmemiş bir yer. EKO GÜNÜNDE neler yapıldığının detaylarına geçmeden önce bu köylere nasıl ulaşım sağlanabileceği hakkında bilgi paylaşalım.

Bugün KUZEY KIBRIS’IN en önemli dört noktasından kolaylıkla ve UYGUN FİYATA ARAÇ KİRALAYABİLECEĞİNİZ ŞUBELERİMİZ mevcuttur.
GAZİMAĞUSA BÖLGESİ’NDE merkezde yer alan CYPRUSWAYS RENT A CAR ofisimizden her türlü talebinize cevap verebilecek salon ve lüks araçlarımızdan kiralayabilirsiniz.  GİRNE BÖLGESİ’NDEKİ ofisimiz GRAND PASHA HOTEL ve TANGO TO BUDDHA RESTAURANT&BAR’IN karşısındadır.  LEFKOŞA ofisimiz YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ’NE çok yakındır.  Ayrıca siz değerli ziyaretçilerimiz için en önemli noktalardan biri olan diğer ofisimiz ise ERCAN HAVALİMANI içerisinde bulunmaktadır. Böylece ulaşım sizler için çok kolay olacaktır.

EKO GÜNÜ yapılacağı zaman KUZEY KIBRIS’TA bulunuyorsanız kendinizi şanslılar listesinde en üst noktaya koyabilirsiniz.  Bu vesile ile KUZEY KIBRIS ADASININ kendine has mutfağının eşsiz lezzetlerini tatma fırsatı bulacaksınız.  
KABAK BİTTASI (Hamurun içerisine rendelenmiş ve şekerlenmiş kabakların koyulup kapatılarak fırınlanması) BULGUR KÖFTESİ (Bulgur ve irmikle hamur haline getirilip içerisine kıyma koyduktan sonra kızartılması)
TATAR YEMEĞİ (Küp Küp Kesilmiş Kızarmış Patateslerin Üzerine Salça Soslu Makarnayı Yayıp Yoğurt Dökülmesi) SULU FIRIN KEBABI, EL MAKARNASI, KÖY EKMEĞİ, KÖY ZEYTİNLİ EKMEĞİ, SİYAH ZEYTİN - ÇAKISDEZ (Zeytin gibi tüketilen, suda bekletilen tek turşudur.  Sarımsak ve Zeytinyağıyla Harmanlanır.  HELLİM (Bir Tür Peynir Çeşidi) ŞEFTALİ KEBABI (Kıyma, Baharat ve Soğanı Köfte Halinde Gömleklere Giydirerek Mangalda Pişirilmesi) ve daha birçok yiyecek. 
Zeytinyağlı sabun, Zeytinyağı, Sirke, Zivaniya gibi ürünler satın alabilirsiniz.

Dibekte dövülmüş kahve içebilir, kerpiç yapımına, çalı süpürge bağlamasına, zembil yapımına,  eski sistem eşekle yağ çıkartmaya, Kıbrıs usulü çember kenarı işlemesine, sucuk yapımına, kaval yapımına ve Lefkara işlemesine vb. Faaliyetlere katılabilirsiniz. 

Sizin için tüm gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz harika bir etkinlik olacaktır.  Şimdiden iyi eğlenceler.