Tarih Kokan Kuzey Kıbrıs

Tarih Kokan Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs Tarihi CypruswaysKuzey Kıbrıs Yarım Adası Yüz Yıllardır Süre Gelen Tarihi Olaylara ve Yapılara Şahitlik Yapmıştır.

Bunların başında gelen Gazi Mağusa bölgesi; 5 önemli yapıya sahiptir.  Kuzey Kıbrıs’a ziyaretiniz sırasında uygun fiyata araç kiralayarak, gerek lük araç kiralama, gerekse ekonomik araç kiralama konusunda sizlere CyprusWays Rent a Car olarak her türlü ihtiyacınıza cevap verebiliriz. Araç kiralama şirketimizin buna ek olarak transfer ve şoför servisinden de yararlanıp hiç bilmediğiniz yerleri görüp eşsiz tarihi hakkında önemli bilgiye sahip olabilirsiniz.  
Tarihin en önemli yapılarından biri;

Gazi Mağusa Surları, Kalesi:

1192 – 1489 yılları arasında Lüzinyan döneminde yapılmıştır.  Lüzinyanlardan hemen sonra Venediklilerin eline geçen kale, Osmanlıların adaya geleceği haberiyle; 1550 yılında Venedik’ten getirilen Kaptan Nikola F ve Mühendis olan Giovanni G. Tarafından yapılandırılarak tam bir kaleye dönüştürülür.  Osmanlılar tarafından 10 ay gibi bir zaman zarfında fethedildi.  Bu fetih Avrupa tarihinin en kanlı ve en uzun savaşı olmuştur.
1974 Kıbrıs Barış Harekatında bir çok masum halk bu surlarda gizlenmeyi başarmıştır. Ayrıca günümüzde Aşıklar Tepesi Olarak da adlandırılır. Konumu gereğince birçok aşka misafirlik yapıyor. Bunun haricinde bir rivayete göre gecenin bir vakti kaleden sesler geldiğini iddia eden çevre halkı olmuştur.  Sonrasında aslında orada yaşayan bir baykuşun sesi olduğu anlaşılmıştır.

Lala Mustafa Camii

KKTC’nin en büyük iki camisinden birisidir. 1328 yılında kilise olarak hizmet vermekte olan bu yapı, 1571 yılında Osmanlılar tarafından çevre halkının ibadet ihtiyacını karşılamak maksadıyla camiye olarak çevrilmiştir.  Kıbrıs Fatihi, Lala Mustafa Paşanın adını taşımaktadır.

Canbulat Türbe ve Müzesi

Canbulat, Kilis Sancak Bey’i olup Anadolu Beylerbeyi İskender Paşanın Israrlı Tavsiyeleri Sonucunda 1974 Barış Harekatı için Hazırlanan Orduya Katılmıştır.  Lefkoşa’nın fethi sırasında; bağlı olduğu kuvvete üstün yararı dokunmuştur.  
Venedikliler Arsenal Burcu’na, Osmanlıların kaleye girmesini engellemek maksadıyla bıçaklarla kaplanmış çark yerleştirmiştir.  Osmanlı ordusunun kaleye girebilmesi için; Canbulat Paşa beyaz atına binip çarkı durdurmaya çalışır.  Bu esnada çark bozulur ve Osmanlılar kaleye girmeyi başarır.  Kasakı kopan Canbulat, kafasını koltuğunun altına alıp 3 gün, 3 gece bu şekilde savaşmıştır. Osmanlı askerlerıne güç veren bu davranış kaleyi fetih etmelerini sağlar. Rivayete göre efsane olmuş bu konu, Mağusa Limanına çok yakın bulunan ve müze olarak halkın sunumuna açılan türbenin de bulunduğu yerde ziyaretçilere anlatılmaktadır.  Ayrıca burada mum yakıp adak adayabilirsiniz.

Namık Kemal Zindanı

1873 yılında Namık Kemal’in eserlerinden ; Vatan Yahut Silistre sahnelendikten sonra oyunu izlemeye giden birtakım seyircinin şikayetleri, çıkardığı olaylar Namık Kemal’in Mağusa’da bulunan zindana gönderilmesine sebep olmuştur.  38 ay boyunca zindan da hapis kalmış be dafalarca hastalanmıştır. Canbulat Paşa müzesine çok yakın olan bu yapı günümüzde Namık Kemal’in hayatı ve eserlerine yakından şahit olmak isteyen değerli ziyaretçilere misafirlik etmektedir.

Othello Kulesi

Geçilmez Kale olarak adlandırılan Othello; 14 YY. Lüzinyanlar tarafından Mağusa Limanını Korumak Maksadı ile yaptırılmıştır.  1481 yılında L. Da Vinci kaleye gelip Venediklilere yaptırımı hakkında tavsiyelerde bulunmuştur.  Othello adını Kıbrıs İngiliz Sömürgesinde iken Shakespeare’in ünlü eserinin başkahramanı Faslı olan Othello’nun adı verilmiştir.  Günümüzde birçok organizasyon ve konser bu alanda düzenlenmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ın birçok görülesi Tarihi Yerlerini, Uygun Fiyata Araç Kiralayarak diledğiniz şekilde Ziyaret edebilirsiniz.