Kuzey Kıbrıs Portakal Festivalleri

Kuzey Kıbrıs Portakal Festivalleri

GÜZELYURT (OMORFO)

 

Güzelyurt adı gibi güzel bir ilçe.  Kuzey Kıbrıs’ın Kuzey Batı’sında yer almaktadır.  Narenciye bakımından çok geniş bir yelpazeye sahip.  Güzelyurt sınırlarına girdiğiniz andan itibaren yol boyunca karşılıklı olarak portokal bahçelerinin eşsiz güzlliklerinden, yeşilliklerden gözlerinizi almanız mümkün değil.  Merkezde yer alan çember üzerinde sizleri karşılayan portokal heykeli, Güzelyurt’un simgesi haline gelmiştir.

 

PORTAKAL:

 

C Vitamini deposu olan portokal turunçgillerden gelmektedir.  Özellikle kış aylarının vazgeçilmez meyvesidir.

 

KKTC PORTOKAL FESTİVALİ:

 

Güzelyurt portakal festivali her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.  Kuzey Kıbrıs’a geldiğiniz zaman katılmanız gereken bir organizasyon.  Güzelyurt’a en yakın şubemiz olan; Yakın Doğu Üniversitesi’nin bulunduğu bölgede Lefkoşa CyprusWays Rent a Car’dan uygun fiyata araç kiralayarak, festival alanına gidene dek potokal ağaçlarının renk cümbüşü arasında seyahat edebilirsiniz.  Bunun yanısıra tarhi birçok yapıya sahip olduğundan gittiğiniz zaman vakit geçirmek için birçok geçerli sebebiniz olacaktır.

Tonlarca Portokal ve taze sıkılmış portokal suyunu yudumlarken, sayısız organizasyona şahit olacaksınız.  Konser, güzellik yarışması vb.