Kuzey Kıbrıs Babutsa Festivalleri

Kuzey Kıbrıs Babutsa Festivalleri

SERDARLI

Gazi Mağusa’ya Bağlı olan bu kasaba belediye ile yönetilmektedir.  Yüzyıllar öncesinde bir efsaneye göre burada çok büyük bir şato bulunmaktaydı.  Zamanla Serdaroğlularından gelen nüfusun şatonun etrafına evler yaparak yerleşim alanına çevirmesiyle kasabanın adı Serdarlı olmuştur.  Kuzey Kıbrıs Adası’nın birçok yerinde bulunmasına rağmen, en yoğun olarak burada bulunan babutsa halkın en sevdiği ve tükettiği meyvedir.

 

BABUTSA (DİKENLİ İNCİR):

Kuzey Kıbrıs adasının yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi babutsa; dikenli incir olarak da bilinmektedir.  İlaç gibi olan bu meyve sindirim sistemi rahatsızlıklarına, stres ve yorgunluğa iyi gelmektedir.  Kaktüsgillerden bir meyve olan babutsanın kabugu çok sert ve dikenlidir.  Eldiven giyip soymanız gerekir.  Aksi taktirde elinize batması sonucunda canınız fazlasıyla yanabilir.  Fakat soyulduktan sonra lezzetine deycek yok.

 

KKTC BABUTSA FESTİVALİ

Yüzyıllardır üretinelen babutsa meyvesi; hiçbir katkı maddesi ve ilaç olmadan kendiliğinden yetişmektedir.  Organik olan bu meyve bölge insanının babutsanın kültürümüzün bir parçası olduğunu vurgulamak adına festivalin yapıldığı ve gelecek nesillere kadar sürmesini  istediği güzel bir organizasyon.  Buraya en yakın Gazi Mağusa CyprusWays ofisimizden uygun fiyata araç kiralayarak veya Ercan Havalimanında bulunan şubemizden bütcenize uygun aracı kiralayarak gidebilirsiniz.